İnternet, sosyal medya ve benzeri platformların yardımıyla insanları birbirine yakınlaştıran bir yer haline geldi. Farklı ülkelerde bulunan arkadaşlarınızın yanı sıra internet üzerinden yabancılarla da iletişim kurabilirsiniz.

Çevrimiçi olarak rastgele yabancılarla sohbet etmeye başlamanıza izin veren birçok popüler web sitesi vardır. Bu tür platformlar arasında en popüler sitelerden biri Chatroulette’tir.

Rastgele yabancılarla çevrimiçi görüntülü sohbet edebileceğiniz bir web sitesidir. Web sitesi, web kamerası tabanlı konuşmalar başlatabilen rastgele iki yabancıyı otomatik olarak eşleştirir.

Kullanıcılar, isterlerse herhangi bir zamanda görüşmeden ayrılma seçeneğine sahiptir. Chatroulette, 2010 yılında kuruldu ve o zamandan beri çok sayıda insanı kendine çekti.

Web sitesi çok sayıda insanı cezbettiğinden, platformun taciz, küfür ve çevrimiçi suistimal için bir üreme alanı haline gelmemesini sağlamak onların sorumluluğundadır.

Chatroulette, rastgele yabancıları taciz etmek için platformu sömürmeyi amaçlayan bu tür kişileri ayıklamak için katı kurallar koymuştur.

Platformun herkes için güvenli olduğundan emin olmak için Chatroulette, web sitesinde birisinin sohbetteki diğer kişiyle istenmeyen bir sorunla karşılaşması durumunda kullanılabilecek bir ‘Bildir’ düğmesi sağlamıştır.

Birisi o Rapor düğmesine bastığında, platformdan yasaklanırsınız ve artık platformda yabancılarla konuşmaya devam edemezsiniz.

Chatroulette yasağı, platform IP adresinizi doğrudan engellediği için sinir bozucu olabilir. Chatroulette tarafından yasaklandıysanız, sohbet platformundan engelinizi kaldırmak için uygulayabileceğiniz bazı geçici çözümler vardır.

Chatroulette profilinin engellemesini kaldırma yöntemlerine geçmeden önce, Chatroulette’in nasıl çalıştığına ihtiyacınız var.

Chatroulette Nedir ve Nasıl Çalışır?

Chatroulette, tamamen anonim iki yabancı arasında yazılı, sesli veya görüntülü sohbeti kolaylaştıran çevrimiçi bir platformdur. Platform, henüz 17 yaşındayken Moskova’dan gelen Andrey Ternovskiy tarafından oluşturuldu.

Web sitesi adını, savaş esirlerinin Rus Ruleti oynamaya zorlandığı 1978 tarihli bir Rus filmi olan The Deer Hunter’dan almıştır.

Rastgele bir yabancıya bağlandıktan sonra, her iki kullanıcının da web kamerası açıkken onlarla metin veya ses yoluyla sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Chatroulette web sitesi, ABD’deki gençler arasında büyük bir hit oldu.

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Chatroulette’teki dönüşlerin neredeyse yarısı ABD’ye indi. Sohbet için bir metin kutusu içeren basit arayüz, çok sayıda insanı çekti.

Chatroulette İnsanları Neden Yasaklıyor?

Chatroulette, çok sayıda günlük ziyaretçisi olan devasa bir platformdur. Ziyaretçilerin hepsinin iyi niyeti yok, bazıları bunu insanları taciz etmek ve kötüye kullanımı teşvik etmek için kötüye kullanıyor.

Chatroulette, yabancılarla sohbet etmek için web sitesini ziyaret eden kişileri izler ve şüpheli bir şey bulunursa onları engeller. Web sitesi ayrıca platformda çıplaklığı kontrol etmek için görüntü tanıma algoritmaları yerleştirdi.

Chatroulette ayrıca, bir şeyi tanıtmak veya reklamını yapmak için sohbet kutusunda çok fazla bağlantı kullandıklarında, orada izin verilmediği için insanları yasaklar.

Chatroulette yasağına yol açabilecek sebepleri takip ederek:

Taciz

Taciz, Chatroulette’te yasaklanmanıza neden olabilecek en önemli nedenlerden biridir. Sizinle konuşmak istemeyen ve bir sohbet başlatmakla ilgilenmeyen biriyle her zaman etkileşim kurmaktan kaçının. Karşıdaki kişiyi rahatsız edebilir ve ‘Rapor’ düğmesine basarak siteyi yasaklayabilir.

Çıplaklık

Çıplaklık web sitesinde önemli bir konudur. Platformda çıplaklık yayan sapıklarla mücadele etmek için Chatroulette, çıplaklığı algılayabilen ve hemen bir yasağa yol açan bir görüntü tanıma yazılımı kurdu.

Chatroulette, sohbette herhangi bir cinsel eylemde bulunmak istemez, bu nedenle platformun herhangi bir yönergesini ihlal etmediğinizden emin olmalısınız.

Promosyon Bağlantıları

Chatroulette’in başlangıcından bu yana, birçok kişi bunu hizmetlerini ve ürünlerini tanıtmak için bir fırsat olarak gördü. Bazı insanlar metin sohbetinde bağlantılar gönderir ve bu, Chatroulette izleme ekibi için kırmızı bir bayraktır. Web sitesinde IP adresinizin yasaklanmasına yol açabileceğinden, bir yabancıya çok fazla bağlantı göndermekten kaçının.

Hesap beş dakika içinde üç defadan fazla rapor verdi

Chatroulette, birçok kişinin bilmediği bir politikaya sahiptir. Sohbet platformunun hüküm ve koşullarına göre, bir kullanıcı beş dakika içinde üç kez yasaklanırsa, IP adresi siteye erişimi engellenerek kalıcı olarak engellenir. Böyle bir durumda hesabınızı yeniden etkinleştirmek için Chatroulette desteğine bir e-posta göndermeniz gerekir ve ekip, engellemeyi kaldırmadan önce hesabınızı herhangi bir şüpheli etkinlik için ayrıntılı olarak inceleyecektir.

Chatroulette’te Yasak Nasıl Kaldırılır?

Chatroulette yasağını kaldırmanın birçok yolu var, işte yapmanız gereken bazı basit adımlar.

  • Desteğe başvurun: Çoğu durumda, sorunu tam olarak destek ekibine bildirmek, sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Chatroulette’in iyi bir destek ekibi var ve onlara yasağınızın tam nedenini açıklıyor. Gerekçe ekip tarafından tatmin edilirse, hesabınızı geri alma şansınız olabilir. Tamamen nedeniniz ile alakalıdır ve son kararı destek ekibi verir.
  • IP adresinizi değiştirin: Chatroulette’i akıllı telefonunuzda kullanıyorsanız, servisi aynı cihazla tekrar kullanma şansınız var. Akıllı telefon dinamik IP kullanır ve cihazı yeniden başlattığınızda değişir. Sadece yeniden başlatmayı deneyin ve hizmetin açılıp açılmadığını kontrol edin.
  • Proxy hizmetini kullanın: IP adresini değiştirmeye yardımcı olan proxy hizmetleri ve nihayetinde engellenen hizmetlerin engellemesini kaldırır. Ancak proxy’ler yavaştır ve hizmetin görüntülü sohbet kalitesi çok düşük olabilir.

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Site CafeCanlı altyapısı kullanmaktadır.