Omegle, çevrimiçi olarak sunulan en popüler görüntülü sohbet sitelerinden biridir. ‘Siz’ ve ‘Yabancı’ olarak tanımlanan rastgele kullanıcıları, ‘Metin’, ‘Video’ veya her ikisi aracılığıyla çevrimiçi sohbet etmek için eşleştirir. Bir kullanıcı kendi ilgi alanlarını eklemeyi de seçebilir ve Omegle bir kullanıcıyı benzer ilgi alanlarına sahip biriyle eşleştirmeye çalışır. Değilse, herhangi biriyle tanışabilirsiniz. Kullanıcı kim olduğunu belirtmediği sürece sohbetler anonimdir. Ücretsizdir ve hesap kaydı gerekmez.

‘Chat for Omegle’, ‘Free Omegle Chat’ ve ‘Omeglers’ “omegla” “ometv” “ome-tv” gibi birçok taklit uygulaması var, ancak artık resmi bir Omegle uygulaması yok. Tüm siteler ve uygulamalar aynı özellikleri ve amacı paylaşıyor gibi görünüyor, ancak yalnızca bazıları Omegle’a bağlı. Bu nedenle, ebeveynler ve bakıcılar, çocukların telefonlarına hangi uygulamaları yüklediğini ve her birinin taşıdığı riskleri kontrol etmelidir.

Omegle’ı kimler kullanıyor?

Çoğu sosyal medya sitesinde olduğu gibi, Omegle da ebeveyn izniyle minimum 13 yaş derecelendirmesine sahiptir. Ebeveyn izni olmadan, kullanıcılar 18 yaşında veya daha büyük olmalıdır. Omegle özellikle Türkiye, ABD, İngiltere, Hindistan ve Meksika’da popülerdir. Ayrıca çocuklar ve gençler arasında son derece popüler çünkü birçok sosyal medya fenomeni bu konuda kullanıyor ve yayınlıyor. Örneğin, #omegle hashtag’inin TikTok’ta yaklaşık 5 milyar görünümü var.

Omegle Güvenli mi ?

Omegle, güçlü bir moderasyona sahip görünmüyor. Ayrıca kayıt veya yaş doğrulaması gerektirmez, bu da gençleri çevrimiçi kötüye kullanım için potansiyel bir hedef haline getirir. Site, “yırtıcıların Omegle kullandığı biliniyor, bu yüzden lütfen dikkatli olun” diyor.

Yabancılar çocuklardan ve gençlerden adlarını, yaşlarını ve yerlerini paylaşmalarını isteyebilir. Bu nedenle, çocuğunuzla kişisel bilgilerini çevrimiçi olarak yabancılarla paylaşma konusunda konuşmanız da önemlidir.

BBC’nin araştırmasına göre okullar, polis güçleri ve hükümetler İngiltere, ABD, Fransa, Norveç, Kanada ve Avustralya’da Omegle hakkında uyarılar yayınladı.

Ayrıca, ırkçılık, aşırı görüşler, dolandırıcılık ve siber zorbalık raporlarıyla birlikte Omegle’da çevrimiçi çocuk istismarına ilişkin soruşturmalar da vardı.

Görüntülü sohbette moderasyon eksikliği

Görüntülü sohbet, reşit olmayan kullanıcılar tarafından kolayca erişilebilen yetişkinlere yönelik, denetlenen ve denetlenmeyen bir seçeneğe sahiptir. Düğmeye tıklayan kullanıcılar, herhangi bir uyarı olmadan doğrudan canlı görüntülü ve yazılı sohbette olacaklar ve bu da maalesef çocukların birkaç saniye içinde potansiyel risklere kolayca maruz kalmasına izin veriyor. Ek olarak, görüntülü sohbet, kullanıcının izni olmadan görüntülerin kaydedilip dağıtılması olasılığını açar.

Sohbet seçenekleri türleri:

  • Yetişkin – ağır şekilde müstehcen içerik ve cinsel eylemler içeren buna herkes erişebilir. Kullanıcının yalnızca bir düğmeye tıklayarak onaylaması gerekir, ardından harici bir siteye yönlendirilirler
  • Denetlenen sohbet – Omegle’ın sorumluluk reddi beyanına göre, sohbetleri yönetirler ve “… moderasyon mükemmel değildir. Yine de yaramazlık yapan insanlarla karşılaşabilirsiniz.” Ancak, bunu nasıl etkili bir şekilde veya ne sıklıkla yaptığını belirtmezler.
  • Denetlenmeyen sohbet – bu seçenek, kullanıcıya 18 yaşından büyük olması gerektiğini bildiren bir uyarı kutusuyla birlikte gelir, ancak reşit olmayan bir kullanıcı kolayca ‘Tamam’ı tıklayabilir ve içeri girmelerine izin verilir. Kullanıcıların, müstehcenlik ile birlikte çevrimiçi tımarlama gibi risklerle karşılaşma olasılığı yüksektir. ve şiddet içerikli içerik

Anonim metin sohbeti

Metin sohbeti, kullanıcıların “casus” olabileceği ve iki kişi arasındaki bir metin sohbetinde gizli bir 3. taraf olarak oturum açabileceği bir “casus” işlevine sahiptir.

‘Casus’ daha sonra diğer iki kullanıcıdan belirli bir konuyu/soruyu tartışmasını ve yanıtlarını görüntülemesini isteyebilir. Alternatif olarak, bir kullanıcı katılımcı olabilir ve soruyu başka bir kullanıcıyla tartışabilir.

Bir ‘casus’, diğer iki kullanıcı arasındaki sohbeti sonlandırmadan çıkabilir.

Omegle’ın ebeveyn denetimi var mı?

Platformun güvenli kullanımını teşvik eden istemler olmasına rağmen, Omegle’ın herhangi bir ebeveyn denetimi yoktur.

Omegle’a göre, konuşmaları izliyorlar, ancak ‘video izleniyor, temiz tutun’ demelerine rağmen, bu bölümü ziyaret eden çocuklar ve gençler, kendilerini riske atan cinsel içerikli sohbet ve etkinliklerde bulunan çok sayıda başka kullanıcıyla karşılaşma olasılıkları yüksek.

Omegle’ın sorumluluk reddi, kullanıcıların yapabileceğini önerse de, bir kullanıcının diğer kullanıcıları veya içeriği nasıl bildirebileceğine dair bir talimat yoktur. Ayrıca engelleme veya sessize alma özelliği de yoktur ve görüntülü/metin sohbetlerini izlemek veya filtrelemek için yeterince sağlam bir sistem de yoktur, bu nedenle telefonlarında ve/veya evinizin geniş bandında ebeveyn denetimlerini etkinleştirmek önemlidir .

Potansiyel çevrimiçi risklere ek olarak, ebeveynler bu konuşmaların Omegle’dan diğer platformlara veya çevrimiçinden çevrimdışına taşınması ve olası buluşmaların tehlikesinin de farkında olmalıdır.

Omegle’ın çocukları her yaştan yabancıyla bağladığını anlamak önemlidir, bu nedenle ebeveynlere 18 yaşın altındaki çocuklar için platformun kullanımını kısıtlamayı düşünmelerini tavsiye ederiz.

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Site CafeCanlı altyapısı kullanmaktadır.